آشنایی با جغرافیای سیاسی-اجتماعی و آموزشی اسلواکی

آشنایی با جغرافیای سیاسی-اجتماعی و آموزشی اسلواکی

اسلواکی کشوری واقع در اروپای مرکزی است که با اتریش، لهستان، چک و مجارستان همسایه میباشد . پلیتخت این کشور شهر براتیسلاوا با جمعیتی در حدود 413000 نفر میباشد. کوشیتسه، نیترا و ژیلینا سه شهر مهم و اصلی اسلواکی به شمار می آیند.

حال با توضیح مطالبی در رابطه با جغرافیای سیاسی-اجتماعی و آموزشی در اسلواکی مطلب را ادامه می دهیم.

حکومت اسلواکی

حکومت اسلواکی دارای بر فعالیت سه رکن اصلی مجلس، رییس جمهور و دولت استوار است که نام سیاسی دموکراسی پارلمانی را بر نوع حکومت کشور می نهند. رییس جمهور این کشور با رای مستقیم مردم برای مدت 4 سال به این سمت منصوب میشود اسلواکی عضو اتحادیه ی اروپی، پیمان ناتو ، منطقه ی یورو و منطقه یشنگن نیز میباشد. که مجموعه این ها تشکیل دهنده ی آگاهی های پایه در رابطه با جغرافیای سیاسی در اسلواکی هستند.

در رابطه با مبحث جغرافیای اجتماعی در اسلواکی باید به مطالبی مانند دین مردم کشور که 13 درصد بی دین هستند و عده ی زیادی  پیرو مسیحت میباشند وبه زبان اسلواکی تکلم میکنند و بزرگترین اقلیت کشور را مجارها تشکیل میدهند ، سخن به میان آورد.

 سازمان و جغرافیای آموزشی اسلواکی

از نظر سازمان و جغرافیای آموزشی در اسلواکی، مدارس این کشور به سه گروه دولتی ، خصوصی و کلیسا تقسیم میشوند ولی تمام انها زیر نظر یک نظام استاندارد اموزشی در حال فعالیت هستند. مقطع  ابتدایی به دو دوره ی کلاس اول تا چهارم و پنجم تا نهم تقسیم میشود. که بعد از آن دوره ی متوسطه آغاز شده و دانش اموزان را برای تحصیل در مقاطع بالاتر و یا ورود به بازار کار آموزش میدهند. 

دانشگاه های اسلواکی در رشته ها و مقاطع مختلف تحصیلی، اثدام به پذیرش دانشجو میکنند. که چنانچه درخواست ورود به یک دانشگاه یا رشته زیاد باشد اقدام به برگزاری ازمون ورودی می نمایند.

دوره ی لیسانس و فوق لیسانس در اسلواکی

دوره ی لیسانس 3 تا 4 سال است و فوق لیسانس 1 تا 2 سال و دکترا نیز 3 تا 4 سال تعریف شده است که داشتن مدرک زبان و ارائه دادن پایان نامه در این دوره برای دانشجویان الزامی میباشد. تقریبا میتوان گفت که 100 درصد مردم این کشور باسواد هستند وبه همین دلیل و تقریبا همگی به زبان انگلیسی نیز به عنوان زبان دوم مسلط میباشند و جزو 6 کشود اول در اتحادیه ی اروپا از لحاظ درصد باسوادی محسوب میشوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *