نظام آموزشی در ایتالیا

نظام آموزشی در ایتالیا 

نظام آموزشی ایتالیا نیز به  نظام آموزشی  سایر کشور اروپایی بسیار شباهت دارد . بر اساس سیستم آموزشی کشور ایتالیا دوره های تحصیل  در ایتالیا به دو دسته اصلی  شامل تحصیلات پیش دانشگاهی ( تحصیلات قبل از ورود به دانشگاه )و تحصیلات دانشگاهی تقسیم میگردد.

دوره ابتدایی در ایتالیا

دوره ابتدایی اولین مقطع از تحصیلات قبل از ورود به دانشگاه میباشد . سن پذیرش کودکان در این مقطع 5 سال است .  این دوره پنج سال طول میکشد . پس از طی این دوره دانش آموزان وارد دوره متوسطه یا مدیا میشوند طول این دوره 3 سال است و هزینه ی تحصیل در ایتالیا دروس ریاضیات پایه و علوم دارای اهمیت ویژ ه ای در این دوره هستند . پس از گذراندن این دوره سه ساله دانش آموزان در امتحانات داخلی برای وارد شدن به دوره پنج ساله دبیرستان شرکت میکنند .

مدرک دیپلم

پس از گذراندن این پنج سال دانش آموزان پس از شرکت در امتحانات نهایی و کسب نمره قبولی در این امتحانات موفق به اخذ مدرک دیپلم میگردند .بر اساس نظام آموزشی کشور ایتالیا افرادی که شهروند ایتالیایی هستند و مدرک دیپلم خودرا ازاین کشور اخذ نموده باشند برای ورود به دانشگاه های ایتالیا نیازی به دادن کنکور و آزمون ورودی ندارند .

مهاجرت به ایتالیا

در صورتی که افرادی که با مهاجرت به ایتالیا دیپلم  خود را دریافت نکرده باشند علاوه بر داشتن ریز نمرات مدرک دبیرستان خود باید در آزمون ورودی زبان ایتالیا در سفارت شرکت کنند سپس برای ورود به دانشگاه اقدامات لازم را انجام دهند.

تحصیلات دانشگاه هی در کشور ایتالیا به سه سطح است:

1- دوره های درسی و کارورزی

2- سطح دوره های دانشگاهی که بین 4 تا 6 سال است  ومعادل دوره کارشناسی در ایران است و سطح سوم که دوره های تخصصی و تحقیقاتی است و بین 2تا 6 سال به طول می انجامد و معادل تحصیلات دکتری در کشور ایران است  تقسیم میشود 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *