تحصیلات تکمیلی در اتریش

تحصیلات تکمیلی در اتریش

دوره کارشناسی ارشد و دکترا بعنوان مقاطع تحصیلات تکمیلی در نظام های مختلف علمی شناخته میشوند که این دو دوره در کشور اتریش نیز در مراکز آموزش عالی تدریس میشوند. ورود به این دوره ها خود مستلزم اخذ مدارک خاصی میباشد. که با توجه به مهاجر پذیر بودن کشور اتریش در زمینه تحصیلات ، در این مطلب به بررسی دوره های تحصیلات تکمیلی در این کشور برای مهاجران تحصیلی میپردازیم.

به عنوان مثال فرد متقاضی جهت ورود به دوره ارشد باید الزاما دوره کارشناسی را در دانشگاه ها سپری کرده باشد. هزینه زندگی دانشجویی در دوره فوق لیسانس در اتریش مبلغی حدود 750 یورو برآورد شده است که شامل هزینه های مختلف ، مرتبط با دانشجویی در این مقطع میشود. 

طبق قوانین آموزش عالی این کشور به دانشجویان مقطع کارشناسی اجازه 10 ساعت کار در هفته داده میشود که فرد بتواند از این طریق بخشی از هزینه های زندگی در اتریش خود را تامین نماید.

از مزیت های اعطایی به دانشجویان کارشناسی ارشد در اتریش میتوان از امکان تبدیل ویزای تحصیلی اتریش به ویزای کاری اشاره کرد. بدین صورت که بعد از پایان تحصیلات ارشد فرد به مدت یکسال اجازه اقامت در این کشور به جهت یافتن شغلی مناسب پیدا میکند.

برای ورود به دانشگاه های اتریش در مقطع دکترا، به طور معمول داوطلب باید دانشجوی در حال تحصیل در دانشگاه های آزاد و یا سراسری داخل کشور و یا کشور های دیگر باشد. طول دوره دکتری در اتریش 5 سال میباشد که هر سال تحصیلی شامل دوترم میشود. در اکثر رشته دکترای اتریش پذیرش مستقیم و به صورت قطعی صادر می شود اما در رشته های علوم پزشکی و پیرا پزشکی، داروسازی، روان شناسی، و تعدادی دیگر از رشته ها دارای آزمون ورودی است که لازم است فرد بعد از دریافت ویزا به اتریش رفته و در آزمون و مصاحبه ورودی شرکت نمایند. داوطلبانی که این مرحله را با موفقیت به پایان ببرند میوانند با اخذ ویزای دانشجویی وارد اتربش شده و تحصیل خود را آغاز نمایند. علی رغم اینکه شرایط پذیرش در هر دانشگاه با دانشگاه دیگر متفاوت است. اما به صورت کلی ارائه مدارکی مانند:

۱- کپی تمام صفحات پاسپورت با اعتبار بیش از شش ماه

۲- دوازده قطعه عکس رنگی

۳- ترجمه رسمی شناسنامه و کارت ملی

۴- ترجمه رسمی و تایید شده مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد

۵- ترجمه رسمی و تایید شده ریز نمرات کارشناسی و کارشناسی ارشد

۶- دو عدد توصیه نامه از اساتید قبلی

۷- رزومه

۸- بیانیه هدف 

۹- مدرک زبان انگلیسی و یا آلمانی (در صورت وجود)

۱۰- گواهی اشتغال به تحصیل (در صورت وجود)

۱۱- گواهی عدم منع تحصیل (N.O.C ) از دانشگاه محل تحصیل قبلی، برای اقدام جهت پذیرش مقطع دکتری در این کشور الزامی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *