نظام آموزشی ترکیه

نظام آموزشی ترکیه

نظام آموزشی کشور ترکیه شامل دو بخش میشود یکی آموزش رسمی ودیگری  آموزش غیر رسمی در این کشور است .آموزش  رسمی شامل آموزش در مقاطع پیش دبستانی – آموزش در مقطع دبستان – آموزش متوسطه –وآموزش در سطح دانشگاه های ترکیه ست . آموزش غیر رسمی برای افرادی است که به هر علتی از تحصیل در ترکیه باز مانده اند و قصد یادگیری مهارت و آموزش را در موسسات غیر رسمی دارند.

تحصیل در ترکیه

 آموزش در دوره پایه تحصیل رایگان در ترکیه به مدت 8 سال طول میکشد و افراد از سن 6 تا 14 سالگی خودرا به تحصیل در این دوره میپردازند. در دوره متوسطه طول این دوره 4 سال است که دانش آموزان از سن 14 تا 18 سالگی خودرا صرف تحصیل در این دوره میکنند .پس از طی این دوره هیچ محدودیتی برای شرکت دانش آموزان در رشته دانشگاه مورد نظر و دلخواهشان وجود ندارد برای مثال فردی که دیپلم رشته ریاضی را دارد میتواند برای پذیرش در رشته های پزشکی ثبت نام نماید .

میتوان گفت  در سیستم آموزشی کشور ترکیه در دهه های اخیر تغییرات چشمگیری از لحاظ کیفی و کمی در آن به وجود آمده است به گونه ای که نسبت به گذشته انتخاب های بسیاری دررشته های مختلف دانشگاهی در اختیار فرد متقاضی به شرایط تحصیل در ترکیه قرار میگیرد .

پذیرش در دانشگاه های کشور ترکیه

 برای پذیرش در دانشگاه ها و ویزای تحصیلی ترکیه میبایست در آزمون آلیس که سالی دوبار در این کشور توسط سازملن سنجش انجام میپذیرد شرکت نمایند. کسانی که ترکیه را برای ادامه تحصیل انتخاب میکنند میتوانند از همه امکانات تحصیلی در بهترین شرایط ودر دانشگاه های معتبر ترکیه با کمترین هزینه بهره ببرند  . همچنین  دانشگا ه های این کشور برای کسانی که قبولی در رششته مورد نظرشان در ایران سخت میباشد میتواند گزینه مناسبی برای ادامه تحصیل باشد. براساس سیستم آموزشی ترکیه زبان اکثر دانشگاه های این کشور ترکی استانبولی میباشد و برای کسانی که با این زبان آشنایی ندارند یک دوره آموزشی رایگان زبان ترکی استانبولی برگزار میشود. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *