نظام آموزشی سوئد

نظام آموزشی سوئد

دوره های آموزش پیش دبستانی ،پایه ،ابتدایی ومتوسطه و در نهایت آموزش عالی، ساختار کلی نظام آموزشی کشور سوئد را تشکیل میدهد. البته به غیر از این مقاطع ، مدارس عمومی کودکان و نوجوانان، مدارس ویژه کودکان اسثنایی ،مدارس ویژه فرنگ سامی و مدارسی برای تحصیل بزرگسالان نیز، از جمله مدارس دیگر پیش بینی شده در ساختار این نظام است.

برنامه های آموزشی

 برنامه های آموزشی این کشور به طور کلی شامل آموزش زبان سوئدی به عنوان زبان دوم، زبان انگلیسی، مطالعات اجتماعی، مطالعات مذهبی، ریاضیات، علوم، ورزش، بهداشت و فعالیت‌های هنری میشود.

دوره ی ابتدایی

بعد از گذراندن دوره پیش دبستانی که برای دانش آموزان رده سنی زیر 6 سال برنامه ریزی شده است، افراد از سن 7سالگی وارد مقطع ابتدایی میشوند و بمدت نه سال مشغول تحصیل در این پایه هستند. در دوره ایتدایی گشترش معیار ها و ارزشهای اخلاقی، و توسعه دادن رشد ذهنی و یادگیری کودکان ،و همچنین تلاش در جهت رشد فکری کودکان در زمینه روشن‌بینی و احترام به حقوق دیگران ، فراهم کردن فرصتهای مناسب در جهت کشف مطالب از طریق پرداختن به بازی،‌گفتگو، آواز، موسیقی، نمایش، هنر، کارهای دستی و ورزش و در نهایت یادگیری مطالب از راه انجام دادن فعالیت های روزمره، از جمله مهم ترین اهداف تحصیلی یرشمرده میشوند.

دوره ی متوسطه

دوره تحصیلات متوسطه در سوئد سه سال به طول می انجامد که هدف کلی برنامه های کلی این مقطع، آماده سازی افراد برای ورود به مرحله تحصیلات عالیه و تحصیل رایگان در سوئد یا وارد شدن به بازار کار و مشغول شدن به فعالیت های حرفه ای است.  آموزش های این دوره به تمامی افراد  زیر 20 ساله که موفق به گذراندن دوره پایه شده اند، داده میشود.
 آموزش عالی در این کشور مشمول مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری میشود که همه ساله به دلیل سیستم پیشرفته ی آموزشی اتریش، عده قابل توجهی از دانشجویان خارجی نیز، مشتاق ادامه تحصیل در این مراکز میشوند.
بیش از سی درصد دانش آموزان سوئدی که موفق به گذراندن دوره متوسطه شده اند هر ساله وارد دانشگاه های سوئد میشوند. برخورداری از مدرک فارغ التحصیلی دوره دبیرستان ، تسلط به زبان انگلیسی، گذراندن دوره یک ساله زبان سوئدی برای بیگانگان، از پیش شرط های ورود به مراکز آموزش عالی در این کشور است..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *